środa, 2 kwietnia 2014

E-książki i wybór czytnika

10 rzeczy na które powinienieś zwrócić uwagę przed zakupem czytnika:

1. Czy jest ekran LCD? Obraz tego typu świeci w oczy i czytanie na słońcu lub przy ostrym świetle staje się niemożliwe. Dotykowy czy nie?
2. Kontrast (czy litery są dobrze widoczne) i wybór czcionek. Technika wyświetlania Sipix e-paper ma podobno słaby kontrast, preferowany jest E-INK, na którym czcionki lepiej się prezentują.
3. Polskie znaki i polskie menu
4. Szybkość przewijania stron
5.Wifi. Jeśli zależy wam na dostępie do internetu zainwestujcie w tablet, który wyjdzie taniej profesjonalny e-czytnik z internetem. Czytniki nie są wyspecjalizowane w obsłudze przeglądarek tak jak tablety.
6. Bateria: Zazwyczaj włączony e-czytnik wytrzymuje miesiąc na trybie oszczędnościowym, a bateria leci tylko podczas przewijania stron.
7. Formaty jakie obsługuje: PDF, TXT,  - to najpopularniejsze formaty, na które musicie zwrócić uwagę. Czytniki są także wyposażone w konwertery formatów, więc należy zwrócić uwagę czy konwersja aby na pewno jest dobra, chyba, że przerobicie format na komputerze :)
8. Audio; czy obsługuje formaty dźwiękowe, np. mp3, wejście na słuchawki, zestaw głośnomówiący lub przeglądarka zdjęć.
9. Obsługa kart pamięci, pamięć
10. Rozmiar, waga, rozkład przycisków

Przede wszystkim radzę uważać na informacje z allegro, gdyż sprzedawcy nie zawsze orientują się w tym jaki towar oferują i mogą tam wystąpić drobne błędy w parametrach.
Czekam na dostawę czytnika Thalia OYO 1 koszt (100-150zł), który kupiłam ponieważ zależało mi tylko na czytaniu + muzyce, a zbędne bajery mnie nie interesują. Porównałam go z najtańszym Kindle (250zł) i zdziwiło mnie jak wiele parametrów je różni! 
Cały ten spis zrobiłam w celu ułatwienia innym niezorientowanym osobom wyboru e-czytnika na podstawie informacji w internecie, ponieważ na aukcjach nie piszą wad czytnika i pomijają parametry, które są mniej istotne, żeby zwiększyć popyt ;)

Porównanie parametrów dwóch czytników: OYO oraz Kindle 5

http://image.ceneo.pl/data/products/24085761/2bef11c2-9801-4c64-92d5-62d66a564059_i-amazon-kindle-5-wi-fi-bez-reklam-ak5wf.jpg

1. Kindle nie ma opcji ekranu dotykowego; mamy tylko menu (widoczne na zdjęciu), co może utrudnić naszą pracę na nim. OYO jest dotykowy.

2. Widoczność i kontrast, czyli zasadnicza wada niepopularnego OYO. Występuje tu właśnie  technika wyświetlania Sipix e-paper, zaś kindle ma E-INK. Oba czytniki mają 16 odcieni szarości i są czarno-białe.
3. Polskie znaki, polskie menu
4. Szybkość przewijania stron: OYO w trybie oszczędzania energii może osiągnąć czas nawet do 3 sekund, zaś na zwykłym trybie poniżej sekundy. Kindle zaś (nie ma nigdzie informacji jak jest w trybie o.e.) także osiąga czas poniżej sekundy (jeśli chodzi o ułamki sekund, Kindle jest szybszy)
5. Oba mają wifi

6.Czas pracy baterii Kindle: do miesiąca, oyo -możliwość odczytu do 8 000 stron na jednym ładowaniu, niestety lepszego porównania nie można znaleźć w internecie.
7. Kindle:TXT, PDF, CBZ, MOBI, PRC, HTML, DOC, DOCX, RTF, JPEG, GIF, PNG, EPUB, KF8.
OYO: TXT, ePUB, PDF, HTML, JPEG, PNG, BMP, MP3

(Jak widać Kindle zawiera więcej formatów, ale są formaty, których praktycznie się nie używa. DO książek txt, pdf i ewentualnie doc, minusem oyo jest brak jpg w grafice, kindle za to nie ma możliwości odtwarzania formatów dźwiękowych)
8. OYO: Wejście słuchawkowe 3,5mm, odtwarza audiobooki i mp3, Kindle- brak
9. Oba pamięć wbudowana 2MB, OYO ma czytnik kart MicroSD (do 32 GB), Kindle brak pamięci zewnętrznej.
10. Kindle: Ekran: 6" 800x600  Rozmiary: 16,5 x 11,4 x 0,8 cm waga 169g
OYO: Ekran: 6" 800x600 Rozmiary 154 x 124 x 11 Waga 260g


Podsumowując: Nie zawsze marka się liczy; ekran niedotykowy, brak możliwości audiobooków, muzyki i kart pamięci w Kindle, a w OYO słaby kontrast, mniej formatów, 100g więcej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz